6x Mistr ČR a ČSFR, 5x vítěz ČP

Matúš Kalný tento týden odstartoval se svým týmem novou sezónu

067 DR194126

 

Tento týden zahájil královopolský A-tým sezónu 2020/21. Hlavním trenérem žen KP Brna je znovu Matúš Kalný, který se loni připojil k týmu s vizí koncepčního a dlouhodobého rozvoje mladých hráček. Po roce svého působení v Králově Poli může být se svou činností spokojený a rozhodně má na co navazovat, hned pětice jeho hráček totiž dostala pozvánku do seniorské reprezentace. „Během loňské sezóny jsme se určitě posunuli o notný kus dál a máme na čem stavět. Teď je ale potřeba začít tvrdě pracovat, aby naše výkonnost měla stoupající tendenci,“ zdůrazňuje Matúš na začátku sezóny.

 

Sezóna 2020/21 bude Tvou druhou v Králově Poli. Jak se na ni těšíš? 

Těším se moc, protože pauza způsobená Covidem byla dlouhá a už mi to celé chybělo. Samozřejmě doufám, že budeme pokračovat dále ve výchově našich mladých hráček pro jednotlivé reprezentace. Věřím, že z pětice holek pozvaných do národního týmu v tomto létě, se alespoň tři z nich v ženské reprezentaci usadí nastálo.

Co se týká extraligy a tabulky, chceme se určitě posunout dopředu, respektive skončit lépe než v minulé sezóně. Jsem hodně zvědavý, jak se s tím popasujeme, protože náš tým bude ještě mladší než loni. Znamená to samozřejmě příležitost a více herního prostoru pro naše mladé hráčky.

Tým zatím v kompletní sestavě není, jak jsi zmínil, pětice hráček KP Brna je momentálně s reprezentací žen, jak to vypadá se zbytkem družstva?

Tento týden trénujeme pouze s šesti hráčkami – s Kunou, Radkou, Hankou, Luckou, Jankou a Karin. Koncem týdne se přidá Sísa, která dorazí později kvůli soustředění s reprezentací U23. Pětice holek z nároďáku žen (Buky, Květa, Ela, Dáda a Denisa) se k nám připojí příští středu. 10. srpna by měla z Lotyšska dorazit Elvita a doufám, že nejpozději koncem srpna dorazí i Cassie – momentálně se její příjezd kvůli Covidu bohužel komplikuje.

Co vás čeká během srpna a září?

V průběhu celého srpna budeme trénovat 6x týdně, v některé dny dvoufázově, ve středy a soboty jednofázově. 22. srpna jedeme na týdenní soustředění do Bystřice nad Pernštejnem, kde odehrajeme první dvě přípravná utkání proti Slavii. První měsíc naší přípravy bude zaměřený hlavně na kondici a v hale na herní činnosti jednotlivce. Koncem srpna už se budeme věnovat i práci v šestkách a komplexnějšímu tréninku.

Na první zářijový víkend jsme pozvaní na kvalitně obsazený turnaj do Wiesbadenu a o týden později budeme organizovat Grand Prix v Brně.

Před svým působením v Brně jsi v Německu pracoval s juniorskou reprezentací chlapců, v Králově Poli na tuto činnost navazuješ také, protože koučuješ hodně mladý tým. Je to určitě běh na delší trať – kam ses po roce v Brně s týmem posunul?

Ano, práce s mládeží je vždycky běh na dlouhou trať, ale protože já jsem koncepční trenér, tak mě právě tenhle koncept oslovil a naplňuje. Během loňské sezóny jsme se dopředu posunuli hodně, což potvrzuje pozvánka směřovaná k našim pěti hráčkám do seniorské reprezentace. Pro tyhle holky je to teď výborná zkušenost – jsou každý den konfrontovány s nejlepšími hráčkami ČR, kde většina z nich už má zkušenosti i ze zahraničí.  

Na druhé straně, co se týká našeho týmu, ještě zdaleka nejsme tam, kam bychom se chtěli a potřebovali dostat. A v této souvislosti náš nesmí zmíněná pozvánka k národnímu týmu uspokojit. Jednoznačným cílem musí být jednak to, aby se holky v reprezentaci zabydlely na dlouhou dobu. Současně by právě tyto hráčky měly už v tomto věku na sebe převzít větší zodpovědnost. Nároďák jim přináší zkušenosti s řešením složitých herních situací a ty by měly holky zúročit v našem týmu během extraligy. V těžkých chvílích by nás měly podržet a táhnout, mít větší sebevědomí ve vystupování a nespoléhat se pouze na cizinky.

Jak obecně vnímáš královopolskou mládež, teď v době koronoviru se jednoznačně potvrdilo, že kvalitní mládežnická základna může být pro kluby hodně klíčová.

Já vnímám mládežnickou základnu už jen z principu pozitivně, každý den se setkávám s mladými hráčkami, které na sobě chtějí pracovat a volejbal je baví. A o tom to je, to je základ pro jejich další rozvoj a posun. Doufám, že všechny hráčky napříč naším klubem budou mít stejnou chuť i dál a budou se chtít stále více zlepšovat.

Jaký je Tvůj osobní cíl pro sezónu 2020/21? S čím bys byl spokojený?

Spokojený budu, když bude mít naše výkonnost stoupající tendenci, a když skončíme do šestého místa. Čeká nás hodně práce a rozhodně nic nebude zadarmo, budeme na tom muset velmi tvrdě zapracovat. Taky bych byl rád, kdyby se do ženské reprezentace dostala ještě nějaká další naše hráčka.

 

Barbora Mertová

Foto: Ondřej Driml

 

 

 


facebook kalendar YouTube fanshop prispevky nabor nabor luzanky


Nejbližší domácí utkání A-týmu

Nenalezeny žádné události

Twitter