Brněnská naděje trvala jen do konce třetího setu

Tři sety mohly brněnské volejbalistky doufat, že se jim podaří v odvetném utkání 2. kola Vyzývacího poháru vybojovat proti francouzskému Istres alespoň rozhodující "zlatý tie-break". Ztracená koncovka třetího setu však rozhodla, že ani následné vítězství 3:2 na postup stačit nebude. Díky lepšímu poměru setů se radují Francouzky, pro Brno letošní pohárová Evropa končí

KP Brno - Istres Ouest 3:2 (-20, 19, -25, 23, 15)
Rozhodčí: Konstadinov (Bul.), Franolič (Chorv.). Čas: 108 min. Diváci: 800.

První zápas: 1:3 (postupuje Istres)

KP Brno: Útlá, Božková, Kubínová, Mikysková, Tobiášová, Noseková, libero Jášová - Hanusová, Bradáčová, Onderková.

Brňanky sice před utkáním věřily. že se jim soupeřky podaří díky domácímu prostředí zaskočit a přehrát, ale hned začátek utkání pro ně musel být studenou sprchou. Po chybách na příjmu a neúspěšných útočných kombinacích svítilo na ukazateli skóre 1:5 a trenér Marek musel vybrat první oddechový čas. Následující průběh setu byl takřka identický. Brňankám se vždy povedlo skóre dotáhnout, načež jejich soupeřky odpověděly vlastní bodovou sérií. Poslední nástup Francouzek ze stavu 16:14 na 21:14 už Královopolanky nezachytily a bylo jasné, že vidina třísetového vítězství se rozplynula. Naopak by musely domácí hráčky hodně zabojovat, aby zápas alespoň zvrátily do tzv. zlatého tie-breaku. Od druhého setu se k tomuto cíli začaly alespoň trochu přibližovat. Zlepšení bylo patrné už na servisu, kterým domácí donutily soupeřky k chybám. Když se k tomu přidal zlepšený příjem a méně chyb v útoku, byl obraz hry hned o něco nadějnější. Až do druhého technického oddechového času si Istres drželo nepatrný náskok, ale hned poté Brňanky sérií bodů zvrátily průběh setu (ze stavu 15:16 na 21:17) a náskok už nepustily. Hostující hráčky si v té chvíli nevěděly rady s podáním domácích a pokud už se dostaly k útoku, brněnská obrana se překonávala a nepustila jediný míč na zem. Skóre na sety bylo srovnané na 1:1 a všichni přítomní tušili, že právě třetí set rozhodne. Toho si byla vědoma obě družstva a právě ve třetím setu předváděla nejvyrovnanější volejbal. Brněnské hráčky se stále snažily sázet na kvalitní servis (ať už skákaný nebo plachtící), v útoku se pak nejvíce činily Útlá s Mikyskovou. Stejně tak na druhé straně bylo podání velmi silnou zbraní, v útočných kombinacích francouzského družstva se nejvíce prosazovaly Maďarka Hejjas a Alžířanka Tsabet. Až do stavu 20:20 byl osud setu na vážkách. První šanci získaly Brňanky, když odskočily na 22:20, ale soupeřkám se ještě podařilo srovnat. Na to Brňanky odpověděly dalšími dvěma body a vedení 24:22 bylo velmi slibné. Francouzky ztrátovaly úspěšným útokem a hned vzápětí si brněnské přijímající hráčky nechaly do hřiště spadnout přímý bod z podání. Od té chvíle získaly trochu navrch hostující hráčky. Za stavu 25:26 útočila na vyrovnání Martina Útlá, ale její smeč se vyhnula blokům a skončila těsně v autu. Francouzské družstvo získalo vedení 2:1 na sety a tím rozhodlo o postupu. Na domácí straně bylo viditelně patrné zklamání. Do hry naskočily Onderková s Hanusovou, ale hned od úvodu setu narůstalo skóre spíš ve prospěch hostů. Za stavu 17:12 cítil zřejmě hostující trenér Guerin blížící se konec, a proto začal na hřiště posílat hráčky z lavičky. Po dvou střídáních ho však optimismus hned opustil. Brňankám se povedla série těžkých servisů (Onderková a Bradáčová), které rozhodily do té doby skoro bezchybně přijímající hráčky ve francouzském družstvu. I když se na palubovku rychle vrátily obě vystřídané hráčky základní sestavy soupeřek, na rozjeté Brňanky to najednou nestačilo. Skóre se otočilo na 21:19 a tento náskok si Brno narozdíl od předchozího setu nenechalo vzít. O postupu bylo rozhodnuto, ale výsledek utkání byl stále v nedohlednu. Pátý set začaly lépe domácí hráčky. Rychlé vedení 5:1 se však rozplynulo dřív, než si obě družstva otočila strany. V těchto chvílích na hřišti převládalo více obrany než útočné schopnosti. Většina míčů se rozhodla až po několikerém přeletu nad sítí a to častou chybou jednoho se soupeřů. Ke konci se přeci jen začalo dařit brněnským smečařkám. Francouzky několikrát v řadě chybovaly při příjmu podání Nosekové a Martina Útlá znovu dokázala získávat body pro brněnské družstvo. Skóre setu se opět měnilo jak na houpačce. Brno nejdřív otočilo z 9:10 na 12:10, nicméně stav se znovu vyrovnal. Hanusová se při prvním mečbolu nechala zablokovat, poté ale Tsabet v dresu hostí zamířila svůj útok do autu a Brňanky se mohly alespoň radovat z vítězství v zápase. Přesto díky lepšímu rozdílu setů postupují Francouzky. Domácí hráčky se mohou cítit zklamané za zkaženou koncovku třetího setu, avšak v rozhodujících chvílích se projevily kvality hostujícího družstva. Francouzky se prezentovaly velmi nepříjemným plachtícím servisem, který mnohokrát nabořil sebevědomí domácích přihrávajících hráček, a také francouzské útoky středem ze zadní řady byly pro domácí obranu dlouho neřešitelným oříškem. Brňankám též příliš nepomohlo, že mnoho vlastních útoků skončily po vlastních chybách v zámezí nebo ani nepřeletělo pásku. V tom byl asi hlavní rozdíl mezi oběma soupeři.
Pro Brno pohárová Evropa končí, hned o víkendu je čeká v domácí extralize cesta na palubovku Ostravy, která se v letošním ročníku představuje v dobrém světle. Bylo by dobré, kdyby se Královopolankám podařilo navázat minimálně na poslední dva sety dnešního utkání.

Ohlasy po utkání:

Ondřej Marek, trenér KP Brno: "Do začátku utkání jsme nastoupili hodně ustrašeně, slabě jsme podávali a na příhrávce se vůbec nedařilo. Až v průběhu setu jsme se začali rozehrávat a teprve od druhého setu to byl z naší strany povedený výkon. Utkání zlomila koncovka třetího setu, kterou jsme ztratili kvůli několika nedůrazným zákrokům v řadě. Jsem rád, že se povedlo alespoň zvítězit, i když postup to samozřejmě nevrátí. To nás musí mrzet, protože soupeř byl k poražení. Bohužel jsme nedokázali ubránit jeho útok ze zadní řady, se kterým v naší lize nemáme moc zkušeností. Soupeřky ho měly zvládnutý velmi kvalitně a dokázaly si tím pomoct v kritičtějších chvílích."