Brno zažilo parádní volejbalový víkend, kadetky našly poprvé přemožitelky

Extraligové dorosty o víkendu změřily své síly s protivníkem ze všech největším. Nebyl jím nikdo jiný než policejní klub Olymp Praha. Domácí týmy ve čtyřech utkáních třikrát zvítězily, dvě utkání však rozhodl až tiebreak.

.

U-19: VK KP Brno – PVK Olymp Praha 3:1 (-18,22,7,25) a 3:2 (-22,-22,17,19,13)

Základní sestava (1. utkání): Vondráková, Suchá, Helanová, Kopáčková, Mikelová, Minaříková. Libero Vaňková. Střádaly: Chevalierová, Meidlová, Novotná, Trávníčková

Základní sestava (2. utkání): Vondráková, Suchá, Trávníčková, Kopáčková, Chevalierová, Minaříková. Libero Vaňková. Střádaly: Mikelová, Meidlová, Neterdová, Pokorná

Brněnské juniorky do utkání nasadily veškeré síly, rozumějme všechny hráčky, které se připravují v A-týmu žen. Ve dvou krásných utkáních si oba týmy vytvořily dostatek prostoru pro kontrolu nad utkáním. Brněnská hra vsázela samozřejmě zejména na útok z obou kůlů, Olymp byl ale často jistější v dohrávkách, výborně bránil a těžil z nespočetného množství brněnských chyb. První zápas byl od úvodu právě takový a Olymp poměrně snadno přišel k vítězství 25:18. Na postu druhých smečařek se v rychlém sledu protočila Mikelová s Meidlovou, ale ani jedna nepředvedla dostatečnou kvalitu k překonání soupeře. Druhý set rozhodla až vypjatá koncovka a zapojení Chevalierové do základní sestavy. Té se povedl vydařený víkend a patřila k nejlepším hráčkám Králova Pole. Mezi opory se přidala Také Anna Suchá, která teprve podruhé nastoupila v letošní sezóně za brněnský dorost a zásadně pomohla nahrávačce Vondrákové, pro kterou bylo dirigování juniorské elity nečekaným dárkem letošního víkendu. Zatím co v prvním utkání na nepovedený začátek rychle zapomněla Kopáčová a postupně se vypracovala v ofenzivní sílu týmu, v druhém zápasu musela za nepříznivého stavu 0:2 alternovat na diagonálním postu zmíněná Suchá. K Chevalierové se tak do smečařského páru přidala Mikelová, která druhý den zvládla podstatně lépe. Na závěr ještě zmiňme Báru Neterdovou, která se z kadetské smečařky rychle adaptovala na juniorskou blokařku a také ona pomohla svým výkon obrátit vypjatý duel na konečných 3:2 pro Královo Pole. A co bylo na utkání nejlepší? Pětisetové bitvě s obratem z 0:2 na 3:2 přihlížela snad stovka diváků, respektive dětí a rodičům z přípravek.

Kometnář trenéra (Nezhoda): „Již není tajemstvím, že jsme o víkendu museli hasit nenadálý problém s nahrávačkami, když se v ženském extraligovém utkání lehce zranila Šárka Šloufová. Povolána tak musela být z hodiny na hodinu Peťa Vondráková, která měla původně doma odpočívat po náročném reprezentačním programu. Zde musím poděkovat všem holkám z juniorek, že se o ni v utkáních postaraly a ona se jim odměnila velice dobrým výkonem. Byla to taková vzpomínka na dávné časy, kdy dorost dirigovala Anička Suchá, která se o tomto víkendu lidsky vydala a tým dotlačila k vítězství. Dnes ale pomohla každá hráčka týmu a zápas jsem se náležitě užili. Výpadek sice měla Gabča Kopáčová, ale není co zoufat, dnes ji zastoupily jiné, příště nám to zase splatí ona, to k volejbalu patří.“

U-17: VK KP Brno – PVK Olymp Praha 0:3 (-21,-11,-24) a 3:2 (20,21,-25,-22,6)

Základní sestava (1. utkání): Grabovská, Weissová, Helanová, Vaďruová, Daňková, Stráská, libero: Fialová. Střídaly: Neterdová, Pavlišová, Vondárková, Wilková

Základní sestava (2. utkání): Grabovská, Weissová, Helanová, Vaďruová, Daňková, Stráská, libero: Fialová. Střídaly: Neterdová, Pokorná L., Vondárková, Volfová

Stejně náročný program jako juniorky měly také brněnské kadetky a těm se přihodilo něco nového. Pražský Olymp totiž ukončil v pětadvacátém utkání jejich neporazitelnost. Přesto se jedná o unikátní počin, který kadetská extraliga jen tak nepamatuje. První utkání se přitom nevyvíjelo nijak špatně. Brno agresivním servisem a stabilní dohrávkou vedlo v první sadě 10:3 a neřešilo žádným problém. Olymp však na nečekanou situaci rychle zareagoval a v podstatě ve třech postaveních utkání otočil. Zápas hrubě nevyšel smečařkám Daňkové s Weissovou, které neustály zejména dvě série Honzovičové na podání a v utkání postupně vyklidily svoji pozici. Zápas na smeči dohrávala Vaďurová s Wilkovou a společně s týmem byly blízko k zisku třetí sady. Olymp v ní ale nepropadl panice a utkání v napjaté koncovce dovedl do zdárného konce.

Zato druhé utkání bylo jinou kávou. Vršovický válec jakoby dva sety tlačil spíše do kopce a naopak odvážný výkon Brňanek přinesl až neočekávané vedení 2:0 na sety. To již více jak set nastupovala na smeči Bára Neterdová, pro kterou byl tento post raritou. Olymp ale nepřijel do Brna prohrát a utkání zlepšenou hrou posunul do tiebreaku. Nutno říci, že od poloviny druhé sady jakoby si Brněnské družstvo buďto přestalo věřit nebo se uspokojilo vidinou snadné výhry ve třech setech. Připomeňme, že Brňanky měly opravdu i mečbol, který ale Olymp odvážně otočil a následně si celý set dohrál. Za připomenutí stojí ale fakt, že obě kadetská utkání dirigovala žákovská nahrávačka Grabovská a nevedla si vůbec špatně. Přesto v závěru třetího setu dostala více důvěry Vondráková, která ji splatila spíše až v tiebreaku. Brno v něm klidnou silou vzpomenulo na svá úspěšná léta v žákovském volejbalu a naprosto disciplinovanou hrou v obraně na síti vyhrálo 15:6.

Komentář trenéra (Nezhoda): V prvním utkání jsem se rozčílil jako nikdy předtím. Jako bumerang se k nám vrátili určité situace z uplynulého týdne a vytrestali nás vší silou. Družstvo mělo být za téměř dva roky práce dostatečně silné aby pomohlo Grabovské s nahrávkou, ale opak byl pravdou. Honili jsem ji po celém hřišti a neodpracovali jsem z hola nic. Druhý zápas byl slušnou podívanou a tiebreak byl i přes náš mečbol ve třetím setu spravedlivý. Třetí set jsme se totiž na hřišti znovu flákali a zapomněli, na co slouží podání. Čtvrtý set již byla nouze ze které ale vzešli dva hrdinové. Těmi byla po tři sety ustrašená Stráská a zejména střídající Volfová. Ty v tiebreaku udělaly dohromady snad osm bodů. I kadetky předvedly týmový výkon a vyhrát si zasloužily. Udělaly mi nakonec ohromnou radost.