7x Mistr ČR a ČSFR, 7x vítěz ČP

Chceme zopakovat cestu za našimi medailovými úspěchy

KP vs OSTR 2509 1 BM

 

Hlavním trenérem A-týmu volejbalového klubu KP Brno bude v nové sezóně Erik Nezhoda, který dlouhodobě řídí královopolskou Volejbalovou akademii a u žen působil poslední dva roky na pozici asistenta hlavního kouče. Erik má na svém kontě spoustu medailových úspěchů s mládeží a během své dosavadní kariéry dokonce dokázal vybojovat zlato ve všech věkových kategoriích, kde působil jako hlavní trenér. Do nové sezóny vstupuje u žen s jasným cílem: „Rozhodně chceme zopakovat naši loňskou cestu za medailovým úspěchem, jak v extralize, tak v Českém poháru.“

 V sezóně 2022/23 budeš zastávat pozici hlavního trenéra KP Brna. Jak se na to těšíš?

Těšíme se moc i s kolegy, s kterými do toho jdeme. Pro mě osobně je to práce povýšená oproti mládeži o veliký profesionální stupeň. Je na ni samozřejmě daleko víc vidět a na rozdíl od mládeže jsou zde už prioritní výsledky. Na druhou stranu je to pro mě snazší v tom, že jsem s většinou hráček pracoval nejenom v průběhu posledních dvou let, kdy jsem působil u A-týmu vedle Matúše Kalného a Richarda Wiesnera, ale i v rámci naší Volejbalové akademie. To je asi také jeden z důvodů, proč jsem do této role postoupil. Oproti loňsku bude hlavní rozdíl v tom, že budu při zápasech stát na postranní čáře a povedu samotná utkání, protože do tréninkové přípravy jako takové už jsem významně zasahoval i v minulé sezóně.

S jakým cílem vstupuješ se svým týmem do nové sezóny?

Navazovat na loňskou sezónu samozřejmě nebude vůbec snadné, naše medailové cíle totiž byly směřované až k tomuto roku. Chceme ale rozhodně zopakovat cestu za medailovým úspěchem. Loni jsme na ní získali i Český pohár, což bylo krásné, a v této soutěži budeme chtít znovu nejenom postoupit do Final Four, ale zahrát si i finále. Co se týká našeho loňského úspěchu v extralize žen, také tam máme jasný cíl – bojovat chceme opět o mistrovský titul.  

Výjimečnost loňské sezóny určitě spočívala v tom, že si celý A-tým výborně sedl a panovala v něm neskutečná pozitivní atmosféra. Holky navíc cítily velkou podporu nejenom ze strany klubu, ale i od všech fanoušků a rodičů.

Ano, bylo to přesně tak. Vnímáme to tak už dlouhodobě a já věřím, že je to odkaz naší práce v Akademii, protože s hráčkami, s nimiž pracujeme od 15 let, máme skvělé vztahy, což se ukázalo právě v loňské sezóně. Zásadní ale bylo i to, jak do týmu zapadly holky ze Slovenska, které se začlenily výborně. Těžší pochopitelně bylo zapojit cizinky Gretu Moreno a Jazz Sweet, kde asi ještě bylo na čem pracovat, ale i tam jsme se výrazně posunuli.

Kostru A-týmu tvoří i letos hráčky, které, jak už jsi zmínil, jsou odchovankyně Králova Pole. Klub tím potvrzuje důležitost koncepce rozvoje a výchovy mládeže, na které si dlouhodobě zakládá. Ty zůstáváš i nadále vedoucím Volejbalové akademie a důraz na tuhle oblast budeš určitě se svými kolegy klást i dál.

Je to tak, my se musíme hodně dívat do budoucna, protože nemůžeme čekat, že tu některé naše současné hráčky stráví dalších 10 let. Naopak se nám ten čas krátí a my musíme minimálně předpokládat, kdo je na hřišti nahradí a chceme, aby to byly primárně naše vlastní hráčky. I proto ženy letošní přípravu zahajují společně s juniorkami, protože už teď chceme testovat, které hráčky by v budoucnu mohly naskočit do A-týmu žen.

To se konec konců ukázalo v závěru minulé sezóny, kde díky výpadku Jazz Sweet a zranění Simony Jelínkové v play off sehrála významnou roli mladičká Zuzana Kamasová. Cesta ke stříbru v extralize tedy byla dost strastiplná.

Těžké to pro nás bylo, i tak si ale myslím, že jsme na tom byli lépe než většina ostatních družstev v extralize. Ve finále už Simona byla nenahraditelná, nicméně Zuzka potvrdila, jak mimořádný talent je, a ještě víc to pak potvrdila v soutěžích, kam věkově patřila – zahrála si finále extraligy kadetek a vyhrála extraligu juniorek. Ani ve finále extraligy žen se ale rozhodně neztratila.  

Jaké bude složení A-týmu v nové sezóně?

Jeho osa zůstává stejná, smečařky Pavlíková, Bukovská, kapitánka Digrinová na liberu a blokařky Hrušecká s Koulisiani. Na nahrávce bude znovu Gretell Moreno – pro nás bylo mimořádně důležité ji podepsat ještě na další sezónu, protože byla dominantní hráčkou extraligy a pokud se o někom z Brna hodně mluvilo, tak to byla ona. Zásadní dále bylo najít náhradu za Jazz Sweet, nejlépe v její kvalitě, protože měla mimořádná statistická čísla v koncovkách každého setu a utkání. Navíc se (v pozici hráčky) loučíme i s Romčou Staňkovou, takže jsme museli hledat novou univerzálku a našli jsme ji v Bulharsku, nově k nám odtud přichází Simona Nikolova. Tým dále opustila Hanka Judlová, jedna ze tří blokařek, malý otazník tedy teď visí nad tím, kdo ji nahradí na tomto postu.

Co se týká Tvého trenérského působení, máš za sebou dlouholeté zkušenosti u mládeže a na svém kontě spoustu úspěchů a medailí.

Jsem moc rád, že se mi povedlo v roli hlavního trenéra uspět se symbolickým zlatem zatím v každé kategorii, kterou jsem si prošel. Tou společnou nitkou je ale i několik hráček, s nimiž se nám to daří – Dáda Digrinová, Kačka Kuníková, o které se mluví málo a já věřím, že se daleko výrazněji podepíše do této extraligové sezóny, a samozřejmě Denisa Pavlíková. Dveře do „velkého“ volejbalového světa mi určitě otevřelo vítězství v extralize kadetek v roce 2014.  Zpětně čím dál víc si teď hodně moc považuji letošního titulu juniorek, protože jsme ho získali po velmi náročné sezóně, v níž vedl mimořádný výkon našich mladších hráček k tomu, že jsme se vůbec probojovali na finálový turnaj. Je to tak odrazový můstek do další práce nejenom pro mě, ale právě i pro tyto hráčky.

Jak bude probíhat příprava A-týmu v průběhu srpna?

Naši přípravu odstartujeme testováním, budeme řešit zdravotní prohlídky a schůzku s fyzioterapeutem. Tým začneme připravovat zejména kondičně a 8. srpna odjedeme na soustředění do Bedřichova u Jablonce nad Nisou, z něhož se po týdnu vrátíme do Brna. Srpnovou přípravu pak zakončíme tradičně v Bystřici nad Pernštejnem, kde se sejdou všechna naše družstva. Tam bychom měli sehrát i první přátelské utkání. Před zahájením extraligy bychom se měli dále zúčastnit turnaje v Bratislavě a organizovat budeme i svou Grand Prix Brno. Jako vítěze Českého poháru nás čeká ještě utkání s Prostějovem, který vyhrál extraligu, v tzv. Superpoháru.

Kromě extraligy žen, která odstartuje v říjnu, si letos KP Brno zahraje i evropský pohár CEV Cup.

Ano, znovu se zapojíme i do evropské soutěže. Na CEV Cup si ale počkáme až do prosince a určitou výhodou může být, že po všech reprezentačních povinnostech našich hráček a rozjezdu sezóny se na tahle utkání můžeme připravovat déle. Na druhou stranu letošní kalendář je obrovsky vytížený, protože extraliga má 11 týmů – přibylo do ní totiž navíc jedno ukrajinské družstvo SC Prometey Dnipro. Její formát jinak zůstává nezměněný, hrát se bude na tři kola a následovat bude play off, kam už ale tým z Ukrajiny nezasáhne.

Co se týká soutěže CEV Cup, naším soupeřem bude PAOK Thessaloniki ze Soluně a zprvu tento los nevypadal jako extra těžký. Ve chvíli, kdy se ale otevřel přestupový trh, se ukázalo, že Soluň posiluje na všech postech – o Američanku a Kubánku, dále se jí vrací výborná řecká nahrávačka a v týmu má také nejlepší smečařku řeckého národního týmu. PAOK Thessaloniki má tedy v CEV Cupu velké plány a my v nich budeme první překážkou. O to větší to ale bude výzva i pro nás. O postupu do dalšího kola rozhodnou dva zápasy těsně před Vánoci.  

 

Barbora Mertová

Foto: Ivo Stejskal 

 

 


facebook instagram YouTube fanshop luzanky sms


Nejbližší domácí utkání A-týmu

MOD_DPCALENDAR_UPCOMING_NO_EVENT_TEXT